• Świetlica z Photonem-Laboratoria Przyszłości-listopad

          • Zajęcia świetlicowe

            Wczorajsze zajęcia z Photonem tak zainteresowały uczniów, że dzisiaj t.j. 30 listopada również ćwiczyliśmy programowanie. Dzieci tworzyły proste sytuacje lub historyjki według pomysłów własnych i pomysłów opracowanych wspólnie z innymi uczniami- pojedyncze polecenia, a także ich sekwencje sterujące obiektem na ekranie komputera. Później testowaliśmy swoje programy, obserwując zachowanie robota na macie edukacyjnej. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Zajęcia świetlicowe z Photonem-Laboratoria Przyszłości-listopad

          • Zajęcia świetlicowe

            Pracując z robotem Photon, uczniowie poznają, czym jest sztuczna inteligencja, jak działa i jak ją tworzyć. Poznają podstawy programowania i rozwijają umiejętności kodowania, programując robota. Na porannych zajęciach świetlicowych 29 listopada uczniowie mieli okazję poznać Photona i wykorzystać wcześniej poznane elementy kodowania. Robot wykonywał zadane przez dzieci instrukcje, które zamiast śledzić na ekranie komputera mogli zobaczyć w rzeczywistości. Dzieci były bardzo zainteresowane i kreatywne. Sprawiło to wszystkim wiele  radości.

            Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

             

          • ZDROWE, PYSZNE, KOLOROWE

          • W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe.

            W zeszłym tygodniu uczniowie klas I, III, IV, V, VI przygotowywali w swoich klasach zdrowe kanapki.

            Dzieci przyniosły pożywne produkty: chleb, szynkę, ser, jajka, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, szczypiorek, rzodkiewkę. Wspólnie zadbaliśmy o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek i odpowiednie przygotowanie stołu .

            Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków.

            Dzieci, które poznają zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.

            Dziękujemy pani Anna Zacharska za pyszny chlebek.

            #zdrowojemwiecejwiem

            Filmik/piosenka

          • Niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla

          • Apel Wojewody Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla oraz zwiększonej liczby pożarów budynków

            Okres jesienno-zimowy rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się z niebezpieczeństwem zatruć tlenkiem węgla oraz zwiększoną liczbą pożarów budynków. Najlepszym sposobem uniknięcia tragedii jest montaż czujników tlenku węgla oraz dymu. Urządzenia takie – w porę sygnalizujące zagrożenie – powinny być standardowym elementem wyposażenia naszych domów czy mieszkań.

            Apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Niestety, statystyki mówią same za siebie. W 2022 roku świętokrzyscy strażacy gasili aż 760 pożarów budynków mieszkalnych. Życie straciło 16 osób, a 57 zostało rannych. Niedawno, w wyniku pożaru budynku w powiecie opatowskim śmierć poniosła czteroosobowa rodzina. Przyczyny wypadków są zazwyczaj podobne: nadmiar sadzy w kominie, wadliwa instalacja grzewcza bądź elektryczna czy też zwykła ludzka nieostrożność.

            Tlenek węgla to tak zwany cichy zabójca – nie da się go wyczuć, gdyż jest bezwonny i bezbarwny. Dlatego chrońmy się przed jego wpływem, dbając, aby systemy grzewcze i wentylacyjne były sprawne oraz koniecznie zlecając okresowe przeglądy przewodów kominiarskich i instalacji elektrycznej. Najlepsza jednak profilaktyka to montaż czujników tlenku węgla dymu, które ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem.

            W przypadku jakichkolwiek podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi – numer alarmowy 112.

            Świadomie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

            Apel.pdf

          • Kiermasz książek

          • Od dnia 16 listopada trwa w naszej szkole kiermasz książek.

            Sprzedażą podczas przerw zajmują się uczennice klasy ósmej.

            Kupując książkę możesz włączyć się w akcję pomocy dla Bruna.

            Zapraszamy.

          • "Cyfrowa gmina"

          • W ramach projektu "Cyfrowa Gmina", który jest w 100% finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

            Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie otrzymał:

            - 6 laptopów,

            - scaner,

            - oprogramowanie na doposażenie sali komputerowej.

            Dziękujemy władzom gminy za inicjatywę, dzięki której poprawiamy funkcjonowanie naszej placówki.

            #cyfrowagmina

          • Narodowe Święto Niepodleglości

          • Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Pomykowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego włączając się tym do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie uczniowie kl I i III oraz uczniowie klas starszych Antonina Charemska, Maria Rak i Dawid Pękala przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Niepodległa”.Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klasy I-III wykonali przepiękny układ z szarfami, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uroczystość obejrzeli: Dyrektor szkoły pani Halina Wachowicz, grono pedagogiczne, rodzice, obsługa oraz uczniowie klas starszych. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            Akademię wraz z oprawą muzyczna i dekoracją przygotowały: pani Edyta Stępień i Magdalena Kwiatkowska


             

             

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu 7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu zainteresowani uczniowie wszystkich klas przebrali się za dowolną postać z wybranej przez siebie bajki. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od samego rana – spotkać je można było na zajęciach lekcyjnych, korytarzach, w bibliotece, w stołówce oraz świetlicy.

            Kulminacyjnym punktem obchodów święta była sesja zdjęciowa, gdzie uczniowie prezentowali swoje stroje na „bajkowej ściance”. Na koniec została wykonana wspólna fotografia wszystkich postaci bajkowych.

          • "Bezpieczeństwo na piątkę"

          • Nasza drużyna w finale powiatowym zajęła II miejsce.

            W piątek, 4 listopada odbyła się XIV edycja Turnieju „Bezpieczeństwo na piątkę”. W konkursie udział wzięli uczniowie klasy piątej. Naszą szkolę reprezentowała drużyna w składzie: Maja Krakowiak - kapitan, Zofia Kucharska i Wiktoria Kowalska. Opiekunem drużyny była pani Barbara Batóg. 

            Turniej składał się z trzech konkurencji. Pierwsza to test wiedzy z zakresu ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Ponadto drużyna musiała przygotować pracę plastyczną na temat „Bezpiecznie na rowerze” . Kolejna konkurencja była praktyczna-dotyczyła umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

             

          • Fizyka dla smyka

          • Dziś nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z cyklu Fizyka dla smyka.

            Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyli w eksperymentach przedstawiających fascynujące właściwości powietrza.

          • Wycieczka klasy VI i VIII

          • 2 listopada uczniowie klasy 6 oraz 8 wzięli udział w wycieczce do Kielc.

            Zwiedzali tam rezerwat przyrody Wietrznia oraz Geopark, w którym mieli możliwość zobaczyć wystawę oraz obejrzeć film 5D w specjalnej kapsule.

            Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach. Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie filmu "Chłopiec zza szyby".

            To był bardzo udany dzień.

          • Szkolna stołówka

          • Dziś, tj. 2 listopada 2022 roku, nasi uczniowie mieli okazję po raz pierwszy zjeść smaczny, ciepły posiłek w pięknie wyremontowanej części naszej placówki – w nowej, szkolnej stołówce.

            Pierwsze posiłki zostały wydane, a dzieci korzystające ze stołówki nabrały sił na resztę dnia – i jak same potem twierdziły – wszystko było bardzo smaczne (co – oprócz słów – potwierdzały ich zadowolone miny).

          • Pamiętamy

          • #Polskapamięta

            W ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta"oraz zbliżającego się Święta Zmarłych, czlonkowie szkolnej organizacji PCK wraz z opiekunkami Anną Dróżdż oraz Agatą Wolak zapaliły symboliczny znicz oraz złożyły wianek w Koczwarze pod pomnikiem Tomira Tworzyańskiego ps"Borsuk"oraz jego matki Natalii Tworzyańskiej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej.

            Pamiętamy

          • Dzień Kundelka

          • Po raz drugi uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć schronisko dla psów Sejsza w Końskich.

            Zbieraliśmy karmę dla psów oraz potrzebne akcesoria.

            Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt.

            Założycielki Fundacji Sejsza w Końskich Patrycja Stachera i Jagoda Sztandara przeprowadziły z dziećmi pogadankę. Najważniejszą w tej rozmowie dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji.

            Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek troski o niewątpliwie słabszą istotę.

            Na pożegnanie dzieci otrzymały naklejki z logiem fundacji.

            Ta wizyta to znakomity przykład tego, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do „braci mniejszych”. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko.

            Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji.

            Jeszcze raz dziękujemy właścicielkom Fundacji Sejsza

            #fundacjasejsza

          • Pożegnanie z lekturą

          • W klasie 4 nastąpiło pożegnanie z lekturą "Akademia pana Kleksa". Niespodzianką było pojawienie się postaci pana Ambrożego Kleksa.

            W tej roli wystąpiła uczennica kl. 4, Iga Młodawska. Zachwyciła wszystkich swoją kreatywnością w stworzeniu postaci. Czekamy na kolejne kreacje.

          • „Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną "

          • Podwójna uroczystość w ZPO w Pomykowie: ślubowanie kl.I oraz otwarcie stołówki szkolnej

            J. Korczak „Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną "

            .... takie hasło dziś przyświecało uczniom kl. I w Szkole Podstawowej w Pomykowie.

            Uroczystość ślubowania miała piękną oprawę artystyczną, a to za sprawą pierwszaków, bohaterów dzisiejszego święta.

            Pasowani na uczniów wykazali się wiedzą patriotyczną oraz zdolnościami wokalno-rytmicznymi. Oprócz powagi i dostojeństwa nie zabrakło również akcentów humorystycznych.

            Wszyscy zebrani goście (burmistrz, radny, rodzice, dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie) zazdrościli małym artystom przebojowości i braku tremy.

            Dla pierwszoklasistów zaśpiewała uczennica klasy III Oliwia Zacharska.

            Słowa podziękowania otrzymała od rodziców wychowawczyni Magdalena Kwiatkowska oraz dyrektor Halina Wachowicz.

            Ksiądz proboszcz Mariusz Turczyk pobłogosławił dzieci i poświęcił ich plecaki szkolne. Po przedstawieniu były prezenty od uczniów kl. III oraz słodki poczęstunek.

            Ale to jeszcze nie koniec świętowania, ponieważ dziś również odbyło się uroczyste otwarcie stołówki szkolnej. Nie mogliśmy się doczekać realizacji tego marzenia, aż wreszcie nadszedł ten dzień.

            Dzięki staraniom pani dyrektor Haliny Wachowicz, przy wsparciu burmistrza Krzysztofa Obratanskiego oraz radnego Jana Grota, jak również firmy Forbuild z Końskich od miesiąca listopada będziemy mogli spożywać w szkole obiady.

            Pozostaje tylko się cieszyć.

          • Język angielski

          • Kolejne z cyklicznych spotkań z Native Speaker'ami z Włoch oraz Hiszpanii za nami. Tym razem ósmoklasiści wzięli udział w grach i zabawach utrwalając znajomość języka angielskiego. Dziekujemy.To był owocnie spędzony czas

          • "Lekcja w kinie"

          •  

            "Lekcja w kinie"- taki cel przyświecał dzisiejszej wycieczce. Uczniowie kl. 4 i 5 pojechali do Kielc, aby zobaczyć, jak robi się efekty specjalne we współczesnym kinie. Ciekawe doświadczenie. Obejrzeli film "Wilczy gang", w którym przedstawiono mnóstwo efektów specjalnych. Przed seansem "zaliczyli" tradycyjnie Mc'Donald. W drodze powrotnej sprawdzili, jak się czuje ukochany dąb Bartek. A ponieważ pogoda była piękna, to można było tylko pozazdrościć takiej wyprawy. To był dobry dzień.

            Filmik z wycieczki