• ZDROWE, PYSZNE, KOLOROWE

          • W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe.

            W zeszłym tygodniu uczniowie klas I, III, IV, V, VI przygotowywali w swoich klasach zdrowe kanapki.

            Dzieci przyniosły pożywne produkty: chleb, szynkę, ser, jajka, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, szczypiorek, rzodkiewkę. Wspólnie zadbaliśmy o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek i odpowiednie przygotowanie stołu .

            Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków.

            Dzieci, które poznają zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.

            Dziękujemy pani Anna Zacharska za pyszny chlebek.

            #zdrowojemwiecejwiem

            Filmik/piosenka

          • Niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla

          • Apel Wojewody Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla oraz zwiększonej liczby pożarów budynków

            Okres jesienno-zimowy rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się z niebezpieczeństwem zatruć tlenkiem węgla oraz zwiększoną liczbą pożarów budynków. Najlepszym sposobem uniknięcia tragedii jest montaż czujników tlenku węgla oraz dymu. Urządzenia takie – w porę sygnalizujące zagrożenie – powinny być standardowym elementem wyposażenia naszych domów czy mieszkań.

            Apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Niestety, statystyki mówią same za siebie. W 2022 roku świętokrzyscy strażacy gasili aż 760 pożarów budynków mieszkalnych. Życie straciło 16 osób, a 57 zostało rannych. Niedawno, w wyniku pożaru budynku w powiecie opatowskim śmierć poniosła czteroosobowa rodzina. Przyczyny wypadków są zazwyczaj podobne: nadmiar sadzy w kominie, wadliwa instalacja grzewcza bądź elektryczna czy też zwykła ludzka nieostrożność.

            Tlenek węgla to tak zwany cichy zabójca – nie da się go wyczuć, gdyż jest bezwonny i bezbarwny. Dlatego chrońmy się przed jego wpływem, dbając, aby systemy grzewcze i wentylacyjne były sprawne oraz koniecznie zlecając okresowe przeglądy przewodów kominiarskich i instalacji elektrycznej. Najlepsza jednak profilaktyka to montaż czujników tlenku węgla dymu, które ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem.

            W przypadku jakichkolwiek podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi – numer alarmowy 112.

            Świadomie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

            Apel.pdf

          • Kiermasz książek

          • Od dnia 16 listopada trwa w naszej szkole kiermasz książek.

            Sprzedażą podczas przerw zajmują się uczennice klasy ósmej.

            Kupując książkę możesz włączyć się w akcję pomocy dla Bruna.

            Zapraszamy.

          • "Cyfrowa gmina"

          • W ramach projektu "Cyfrowa Gmina", który jest w 100% finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

            Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie otrzymał:

            - 6 laptopów,

            - scaner,

            - oprogramowanie na doposażenie sali komputerowej.

            Dziękujemy władzom gminy za inicjatywę, dzięki której poprawiamy funkcjonowanie naszej placówki.

            #cyfrowagmina

          • Narodowe Święto Niepodleglości

          • Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Pomykowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego włączając się tym do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie uczniowie kl I i III oraz uczniowie klas starszych Antonina Charemska, Maria Rak i Dawid Pękala przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Niepodległa”.Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie klasy I-III wykonali przepiękny układ z szarfami, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uroczystość obejrzeli: Dyrektor szkoły pani Halina Wachowicz, grono pedagogiczne, rodzice, obsługa oraz uczniowie klas starszych. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            Akademię wraz z oprawą muzyczna i dekoracją przygotowały: pani Edyta Stępień i Magdalena Kwiatkowska


             

             

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu 7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu zainteresowani uczniowie wszystkich klas przebrali się za dowolną postać z wybranej przez siebie bajki. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od samego rana – spotkać je można było na zajęciach lekcyjnych, korytarzach, w bibliotece, w stołówce oraz świetlicy.

            Kulminacyjnym punktem obchodów święta była sesja zdjęciowa, gdzie uczniowie prezentowali swoje stroje na „bajkowej ściance”. Na koniec została wykonana wspólna fotografia wszystkich postaci bajkowych.

          • "Bezpieczeństwo na piątkę"

          • Nasza drużyna w finale powiatowym zajęła II miejsce.

            W piątek, 4 listopada odbyła się XIV edycja Turnieju „Bezpieczeństwo na piątkę”. W konkursie udział wzięli uczniowie klasy piątej. Naszą szkolę reprezentowała drużyna w składzie: Maja Krakowiak - kapitan, Zofia Kucharska i Wiktoria Kowalska. Opiekunem drużyny była pani Barbara Batóg. 

            Turniej składał się z trzech konkurencji. Pierwsza to test wiedzy z zakresu ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Ponadto drużyna musiała przygotować pracę plastyczną na temat „Bezpiecznie na rowerze” . Kolejna konkurencja była praktyczna-dotyczyła umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

             

          • Fizyka dla smyka

          • Dziś nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach z cyklu Fizyka dla smyka.

            Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyli w eksperymentach przedstawiających fascynujące właściwości powietrza.

          • Wycieczka klasy VI i VIII

          • 2 listopada uczniowie klasy 6 oraz 8 wzięli udział w wycieczce do Kielc.

            Zwiedzali tam rezerwat przyrody Wietrznia oraz Geopark, w którym mieli możliwość zobaczyć wystawę oraz obejrzeć film 5D w specjalnej kapsule.

            Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach. Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie filmu "Chłopiec zza szyby".

            To był bardzo udany dzień.

          • Szkolna stołówka

          • Dziś, tj. 2 listopada 2022 roku, nasi uczniowie mieli okazję po raz pierwszy zjeść smaczny, ciepły posiłek w pięknie wyremontowanej części naszej placówki – w nowej, szkolnej stołówce.

            Pierwsze posiłki zostały wydane, a dzieci korzystające ze stołówki nabrały sił na resztę dnia – i jak same potem twierdziły – wszystko było bardzo smaczne (co – oprócz słów – potwierdzały ich zadowolone miny).

          • Pamiętamy

          • #Polskapamięta

            W ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta"oraz zbliżającego się Święta Zmarłych, czlonkowie szkolnej organizacji PCK wraz z opiekunkami Anną Dróżdż oraz Agatą Wolak zapaliły symboliczny znicz oraz złożyły wianek w Koczwarze pod pomnikiem Tomira Tworzyańskiego ps"Borsuk"oraz jego matki Natalii Tworzyańskiej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej.

            Pamiętamy

          • Dzień Kundelka

          • Po raz drugi uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć schronisko dla psów Sejsza w Końskich.

            Zbieraliśmy karmę dla psów oraz potrzebne akcesoria.

            Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt.

            Założycielki Fundacji Sejsza w Końskich Patrycja Stachera i Jagoda Sztandara przeprowadziły z dziećmi pogadankę. Najważniejszą w tej rozmowie dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji.

            Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek troski o niewątpliwie słabszą istotę.

            Na pożegnanie dzieci otrzymały naklejki z logiem fundacji.

            Ta wizyta to znakomity przykład tego, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do „braci mniejszych”. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt – by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko.

            Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom za udział w akcji.

            Jeszcze raz dziękujemy właścicielkom Fundacji Sejsza

            #fundacjasejsza

          • Pożegnanie z lekturą

          • W klasie 4 nastąpiło pożegnanie z lekturą "Akademia pana Kleksa". Niespodzianką było pojawienie się postaci pana Ambrożego Kleksa.

            W tej roli wystąpiła uczennica kl. 4, Iga Młodawska. Zachwyciła wszystkich swoją kreatywnością w stworzeniu postaci. Czekamy na kolejne kreacje.

          • Język angielski

          • Kolejne z cyklicznych spotkań z Native Speaker'ami z Włoch oraz Hiszpanii za nami. Tym razem ósmoklasiści wzięli udział w grach i zabawach utrwalając znajomość języka angielskiego. Dziekujemy.To był owocnie spędzony czas