• Konkurs "Fizyka w życiu codziennym"

          • Szkoła Podstawowa im. Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Pomykowie ogłasza konkurs na najlepszą fotografię przedstawiającą FIZYKĘ W ŻYCIU CODZIENNYM – edycja zimowa. Konkurs ma na celu zachęcić młodzież do obserwowania otaczającej nas przyrody i poznaniu zasad jej funkcjonowania. Warunkiem udziału w konkursie jest wykonanie zdjęcia (zdjęć), przedstawiających dowolnie wybrane zjawiska fizyczne, które możemy obserwować tylko zimą. Konkurs uzyskał Honorowy Patronat Burmistrza Miasta i Gminy Końskie. Więcej szczegółów znajdziecie w Regulaminie.

            REGULAMIN.pdf

            Zalacznik_nr_1.pdf



          • Zawieszenie zajęć stacjonarnych

          • Działając na podstawie § 18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1166 ze zm.), ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, w związku z którą zdrowie uczniów może być zagrożone oraz wydaniem pozytywnej opinii przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Końskich
            w sprawie zawieszenia zajęć w Zespole Placówek Oświatowych w Pomykowie, znak pisma NHD.9011.5.51.2021 z dnia 30.11.2021r. zawieszamy zajęcia stacjonarne w szkole
            i przedszkolu na okres od dnia 01.12.2021 do dnia 06.12.2021r. i przechodzimy na tryb nauki zdalnej.

             

            Z poważaniem
            Halina Wachowicz

             

          • Dni Honorowych Dawców Krwi

          • 22 – 26 listopada obchodziliśmy Dni Honorowych Dawców Krwi

            Dzieci klas młodszych zostały wprowadzone w ten ważny temat przez panie wychowawczynie.

            W ciągu kilku spotkań odbyły się pogadanki, prelekcja prowadzona przez honorowego dawce krwi z Końskich, oraz występ naszych uczniów.

            Przy tej okazji został przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny pt.: „KREW DAREM ŻYCIA”, który skierowany był do uczniów naszej szkoły. Konkurs został przeprowadzony przez Szkolne Koło PCK. Głównym celem konkursu było promowanie idei Honorowego Krwiodawstwa.

            Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Halina Wachowicz, Izabela Majer-Wąsik, Barbara Batóg, wyłoniła następujących zwycięzców :

            I miejsce: Natalia Czarnota

            II miejsce: Ida Głowacka

            III miejsce: Iga Młodawska

            Wyróżnienie: Antonina Charemska

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniach 26 – 27.10.2021r, odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów naszej szkoły, z klas IV - VIII do Wrocławia. Została ona zorganizowana w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. MEiN dofinansowało 80%, Gmina Końskie 20%, rodzice opłacili ubezpieczenie swoich dzieci.

            Towarzyszyła nam przepiękna pogoda oraz wspaniały, radosny nastrój. Pierwszym punktem było zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Wody "Hydropolis". Przez całość prowadził nas ponad półkilometrowy strumień pod przezroczystą taflą podłogi. Było super. Następnie pojechaliśmy do Centrum Historii Zajezdni. Mieliśmy okazję uczestniczyć tam w bardzo ciekawej lekcji historii Polski od roku 1918 do 1990. Kolejnego dnia, czyli w środę o godzinie 9.15 zaczęliśmy zwiedzać najpiękniejsze Zoo w Polsce. Pierwszym punktem było Afrykarium, następnie mieliśmy możliwość poznać innych „mieszkańców” Zoo, na terenie którego przebywaliśmy do godziny 12.00. To były niezapomniane chwile.  Spotkaliśmy się również z przewodnikiem, panem Michałem, dzięki któremu dowiedzieliśmy, się wielu ciekawych rzeczy o Starym Mieście, Rynku, Katedrze oraz Ratuszu i Ostrowie Tumskim. Niestety to był ostatni punkt naszej podróży, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do domu wróciliśmy po godzinie 22.00. To był wspaniale spędzony czas.

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Nasi uczniowie wiedzą, że jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Ten dzień był doskonałą okazją do podsumowania dwóch wspaniałych akcji w jakich społeczność szkoły i przedszkola  wzięła udział.  W listopadzie zbieraliśmy „Grosiki dla Oliwki” – w ten sposób chcieliśmy pomóc małej dziewczynce i  jej rodzicom w pokonywaniu trudów  jakie niesie choroba. Udało nam się zebrać aż 333, 69 zł. W ramach działającego u nas Szkolnego Klubu Wolontariatu przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierzaków z fundacji "Sejsza" i schroniska "Kocham Psisko". Z ogromną radością specjalnym dyplomem uhonorowaliśmy klasę II za najaktywniejszy udział uczniów tej klasy w obu naszych wolontarystycznych działaniach. Gratulujemy dzieciom i wychowawczyni Pani Edycie Stępień.

          • "Czyste powietrze dominuje-Smog nas nie truje!" - konkurs plastyczny

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Końskie pt. „Czyste powietrze dominuje-Smog nas nie truje!”. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi uczniów na problem zanieczyszczenia powietrza, a w szczególności wpływu źródeł niskiej emisji spalin i smogu na zmiany klimatyczne. Konkurs promował postawy proekologiczne.- życie w czystym i zdrowym środowisku. Do etapu gminnego zakwalifikowały się prace: Darii Staciwy -uczennicy klasy VII oraz Filipa Gonery- ucznia klasy III.

            Obie prace zostały wyróżnione, a dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.

            Gratulujemy serdecznie!

             

          • Święto Niepodległości.

          • W dniu dzisiejszym tj.10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnie odśpiewanym Hymnem Polski.

            Uroczystość ta poświęcona była Ojczyźnie w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli.

            Uczniowie klasy VIII słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym, a uczniowie pozostałych klas oraz nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchali montażu słowno – muzycznego.

             

          • "Bezpiecznie na wsi mamy: od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy"

          • Dnia 9 listopada zostały wręczone nagrody dla uczniów klasy II  za udział w konkursie "Bezpiecznie na wsi mamy: od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy". Nagrody wręczyli kierownik placówki KRUS w Końskich pan Grzegorz Klusek oraz pracownik prewencji pan Marcin Wojciechowicz. Wyróżnienie zdobyli uczniowie: Wiktor Piekarski oraz Zuzanna Turlejska. Pozostali uczniowie: Katarzyna Kucharska, Nikola Piotrkowicz, Marta Radzimińska oraz Wiktor Bryk otrzymali nagrody za udził w konkursie.Serdecznie wszystkim uczestnikom gratulujemy.

          • Internetowy teatr TVP dla szkół

          • To już kolejny dzień z atrakcjami. Dziś 5 listopada nasi uczniowie stwierdzili, że w Pomykowie nie ma nudy. A tym razem chodzi o teatr internetowy. Dzieci obejrzały spektakl z teatru w Katowicach pt. '' Łysek z pokładu Idy''. Wzruszająca opowieść o koniu, który ciężko pracował w kopalni pod ziemią. Dzięki nowym ekranom multimedialnym spektakl mogli obejrzeć wszyscy uczniowie jednocześnie.

          • Zwierzęta naszymi przyjaciółmi

          • Wzorem ubiegłorocznej akcji zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierzaków z fundacji "Sejsza" i schroniska "Kocham Psisko".

            To wyjątkowe miejsca, w których samotne, opuszczone i często skrzywdzone psy i koty odbudowują swoją wiarę w dobro i miłość, a wspaniali ludzie szukają im nowych, adopcyjnych domów.

            Odwiedziły nas wspaniałe Panie Patrycja, Ada, Dorota wraz ze swoim czworonogiem, przesympatycznym Bogusiem. Młodzież usłyszała tyle ciekawych informacji o zwierzakach, o ich przeszłości, zwyczajach, zachowaniach, ale również o tym jak działa schronisko.

            Dowiedzieliśmy się na czym polega służba wolontariusza w schronisku, a także z jakim poświęceniem to się wiąże.

            Miłości i szacunku do zwierząt warto uczyć od najmłodszych lat, wpajać chęć niesienia pomocy potrzebującym, uwrażliwiać na nieszczęścia wszystkich zwierząt – a zwłaszcza tych, dla których z różnych przyczyn domem jest niestety schronisko.

            Zapraszamy wszystkich chętnych do składania darów dla schroniska do 10 listopada.

          • Ciekawa lekcja historii

          • W Dniu Zadusznym gościliśmy u siebie niezwykłą postać- Marka Kozerawskiego, miłośnika i pasjonata historii, który od lat zajmuje się dziejami naszego regionu. Wyszukuje ciekawe miejsca, opisuje ciekawe postaci i wydarzenia, które miały wpływ na odzyskanie wolności, tworzenie współczesnej lokalnej historii. Warto podkreślić, że pan Marek jest absolwentem szkoły w Pomykowie. Ukończył ją w 1967 r. Spotkanie odbyło się dla uczniów kl. VII i VIII. Usłyszeli oni historię gminy Duraczów; dowiedzieli się o losach rodziny Tworzyańskich oraz poznali osobę Stanisława Pietrzykowskiego, który był mieszkańcem Pomykowa. Ponadto nasz gość wspomniał również o Sylweriuszu Jaworskim, którego znał osobiście, a który był jednym z ostatnich Hubalczyków i towarzyszył naszemu patronowi do samej śmierci. Ciekawa lekcja historii. Dziękujemy!

          • #SzkołaPamięta

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta mającej na celu uszanowanie pamięci o tych, którzy odeszli. Pamięci o naszych najbliższych członkach rodziny, znajomych oraz bohaterach, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. W ramach działań przygotowana została wystawa dotycząca patrona naszej szkoły majora Henryka Dobrzańskiego,, Hubala''. Na wystawę złożyły się również prace plastyczne uczniów. Pod pomnikiem Tworzyańskich w Koczwarze, pod Krzyżem Powstańców Styczniowych w Końskich, pod pomnikiem Majora Hubala w Końskich oraz w Alei Katyńskiej zapalono znicze i położono wiązanki kwiatów.
            Ponadto odbyły się 2 prezentacje multmedialne: jedna dotyczyła postaci Hubala i jego zasług dla kraju, druga - historie lokalnych działań: rodziny Tworzyańskich z Koczwary, Stanisława Pietrzykowskiego z Pomykowa oraz dzieje gminy Duraczów, która miała kiedyś siedzibę w miejscu, w którym obecnie znajduje się przedszkole.

          • ”Konkurs plastyczny na najpiękniejszy różaniec”

          • W miesiącu październiku odbył się w naszej szkole ”Konkurs plastyczny na najpiękniejszy różaniec”.

            W konkursie udział wzięło 12 dzieci i zostały przyznane nagrody w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 2, 3 i 4 oraz klasy 5, 7 i 8). Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła 7 laureatów oraz 5 wyróżnień.

            Laureaci klas młodszych:

            Miejsce I – Wiktor Bryk z kl. II

            Miejsce II – Zuzanna Turlejska z kl. II

            Miejsce III – Iga Młodawska z kl. III


             

            Laureaci klas starszych:

            Miejsce I – Marta Juszyńska z kl. VII

            Miejsce II – Kacper Głowacki z kl. VII

            Miejsce III – Aleksandra Sak z kl. VIII oraz Paulina Szczepańska z kl. VII


             

            Wyróżnienia:

            Sabina Sidor z kl. II

            Nina Okła z kl. IV

            Julia Słoka z kl. IV

            Dawid Pękala z kl. IV

            Gabriela Skoczek z kl. V

          • Dzień Nauczyciela

          • We wtorek, 12 października odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji. Uczniowie klas: II i III pod opieką nauczycieli: Edyty Stępień oraz Magdaleny Kwiatkowskiej przedstawili piękny spektakl, w którym podziękowali wszystkim nauczycielom za ich trud. Pani dyrektor Halina Wachowicz poinformowała zebranych o wyróżnionych, nagrodą dyrektora, nauczycielach. Wśród obecnych pojawił się również radny Jan Grot, który od lat współpracuje ze szkołą i wspiera wszelkie działania. Zyskał miano „przyjaciela szkoły”. Dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą, tak owocną, współpracę.

          • Wycieczka

          • Dnia 01 października dzieci z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do kina Multikino w Kielcach.

            Klasy II i III miały okazję obejrzeć Film animowany pt.: "Mała Wielka stopa 2. W rodzinie siła." To najnowsza animacja, w której pojawiają się wątki rodzinne oraz proekologiczne.

            Klasy IV - VIII obejrzały film „Czarny młyn”.

            Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.

            Ponadto uczniowie klas starszym odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci.

            Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci na długie lata.

             

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • W dniu 7 października po godzinie 8:00 w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego.

            Poprzedzone były kampanią wyborczą w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy.

            Uprawnieni do głosowania byli wszyscy obecni uczniowie szkoły. Wzięło w nim udział 56 uczniów wybierających swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów.

            Komisja wyborcza w składzie: opiekunowie samorządu (Izabela Majer-Wąsik, Olga Kowalczyk, Magdalena Kwiatkowska), Anna Wąsik, Aleksandra Sak, czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

            Mamy zaszczyt ogłosić, że :

            Przewodniczącym szkoły został : Szymon Słoka,

            Zastępca przewodniczącego została: Marta Radzimińska,

            I z taką samą ilością głosów na funkcję eventów okolicznościowych zostali:

            Iga Młodawska i Wiktor Słoka.

            Gratulujemy!

            Cały rok szkolny przed nami, będzie cudownie.

             

          • Zajęcia profilaktyczne

          • 07.10.2021 w naszej szkole odbyły się spotkania profilaktyczne, które poprowadzili dla naszych uczniów funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

            Z uczniami klas I-III policjanci rozmawiali o różnych zagrożeniach i wskazywali właściwe zachowania w sytuacjach, w których dzieci mogą znaleźć się każdego dnia. Przypomniane zostały również zasady bezpieczeństwa w szkole i w czasie wolnym od zajęć oraz przepisy dotyczące ruchu drogowego.

            Uczniowie klas IV - VIII poza uświadomieniem zagrożeń w różnych życiowych sytuacjach zapoznali się również ze skutkami prawnymi związanymi z nieprawidłowym zachowaniem w szkole i poza nią. Dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać ze środków komunikacji elektronicznej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat zachowań w sieci i zobowiązywali się do ostrożności w zakresie kontaktu tą drogą z nieznanymi osobami.

             

          • Święto Drzewa

          • W najbliższą niedzielę - 10 października obchodzimy Święto Drzewa.

            Dlatego już dzisiaj uczniowie klas II i III , pani dyrektor i nauczycielki klas młodszych zorganizowały akcję sadzenia drzewa na placu przed szkołą. ( Drzewko to otrzymaliśmy podczas akcji DRZEWKO za surowce).

              Przy tej okazji uczniowie dowiedzieli się również , że Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Partnerem akcji są Lasy Państwowe.

            Nauczycielki p. Edyta Stępień i p. Magdalena Kwiatkowska postanowiły umilić dzieciom tą akcję i w ramach niespodzianki przygotowały dzieciom kapsułę czasu. Wszyscy złożyliśmy podpisy w naszym liście, za 5 lat wykopiemy tą butelkę.

            Nasi najmłodsi uczniowie świetnie sobie radzili. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w takiej akcji.

            Będziemy pielęgnować i obserwować nasze posadzone drzewko , które z dumą nosi imię Henryka.

          • „Drzewka za surowce”

          • Drzewka za surowce” dnia 24 września klasa II i III wraz z wychowawcami i panią dyrektor Haliną Wachowicz wybrała się na wycieczkę do Parku Miejskiego w Końskich. Odbyła się tam IV edycja akcji „Drzewka za surowce”. Wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie sadzonki drzew w zamian za surowce wtórne: zużyte baterie, plastikowe butelki oraz zgniecione puszki. Organizatorem akcji jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Końskich pod honorowym patronatem Burmistrz miasta i gminy. Dzieci otrzymały również drobne upominki w postaci balonów, lizaków i breloczków. Była to ważna lekcja ekologii dla naszych uczniów.

          • Akcja "Sprzątanie Świata"

          • “Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World .

            W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

            W ostatnich latach plastikowe opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

            Tradycyjnie wzorem lat ubiegłych do akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021” włączyła się nasza placówka oświatowe, dzieci klas II i III przyłączyć się do posprzątania i zadbania o swoje najbliższe otoczenie.